Naujienos

KKO plečia tarptautinį bendradarbiavimą: taps reziduojančiu festivalio kolektyvu Ispanijoje

2023 02 01


Pernai gruodį kūrybinės veiklos trisdešimtmetį pažymėjęs Klaipėdos kamerinis orkestras (KKO) pelnytai vadinamas vienu svarbiausiu Lietuvos kolektyvu. Unikaliais profesionaliais meniniais projektais kolektyvas formuoja originalias orkestrinės muzikos tradicijas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse. Šiemet pirmosios KKS gastrolės vyks „Alborada Clásica“ festivalyje, Granados provincijos mieste Salobreña, Ispanijoje, vasario 1–5 dienomis.

Atveria naujus kultūrinių mainų kelius

Festivaliui vadovauja lietuvių kilmės ispanų dirigentas ir kompozitorius Alexis Soriano. Specialiu A. Soriano kvietimu KKO festivalyje pristatys savo koncertines programas bei taps jo dalyviu trejų metų laikotarpiui. Kolektyvas Ispanijoje turės galimybę pristatyti paties orkestro interpretuojamą lietuvių, ispanų ir kitų šalių kompozitorių kūrybą bei bendrai su Ispanijos atlikėjais parengtas menines programas. Tolesniuose KKS planuose – kitame koncertiniame sezone šias programas pristatyti ir Lietuvos publikai.

Pasak KKO meno vadovo Mindaugo Bačkaus, tarptautiškumas turi didelę reikšmę sėkmingai kolektyvo veiklai. „Kaip rodo meno pasaulio patirtis, tarptautiškumas daro įtaką klausytojų nuomonei apie kolektyvą, o taip pat ir paties kolektyvo savivertei ir nuotaikai. Naujos kultūros ar aplinkos pažinimas gali praturtinti naujomis patirtimis, kurios neabejotinai svarbios tobulėjant“, – teigia M. Bačkus. Orkestro vadovas priduria, kad festivalyje laukia susitikimas su itin sėkmingu ir tarptautinę karjerą padariusiu ispanų kilmės pianistu Josu de Solaun. Tikėtina, kad šio pianisto programą turės galimybę išgirsti ir publika Klaipėdoje.

„Man didelė garbė ir džiaugsmas pasitikti Klaipėdos kamerinį orkestrą Ispanijoje. Taip aš sujungiu dvi savo kilmės puses – ispanišką ir lietuvišką. Mano siekis yra išplėtoti mūsų festivalio ir Klaipėdos kamerinio orkestro bendradarbiavimą, kurio rezultatus  išvys mūsų publika. Esu tikras, kad Salobreña miestas Klaipėdos kamerinį orkestrą sutiks labai šiltai”, – pasakojo A Soriano.

Kūrybinį bendradarbiavimą su dirigentu Klaipėdos koncertų salė (KKS) pradėjo 2020 metais, kai A. Soriano inicijavo ir dirigavo ispanų kompozitoriaus Ricardo Llorcos operos-monodramos „Tuščios valandos“ pastatymą Klaipėdoje.

Atliks ir lietuvių kompozitorės kūrinį

A. Soriano vadovaujamas festivalis vyksta kasmet vasario mėnesį Ispanijos pietuose, Granados provincijos pajūrio mieste Salobreña. Šiemet ketvirtą kartą organizuojamo renginio programa aprėpia ne tik koncertus, bet ir meistriškumo pamokas.

Klaipėdos kamerinis orkestras festivaliui rengia dvi skirtingas programas. Jas diriguos pats festivalio meno vadovas A. Soriano, kaip solistė pasirodys Justina Gringytė (mecosopranas).

Vienas iš koncertų dedikuojamas Ukrainoje vykstančio karo aukoms. Simboliškai jame suskambės ukrainiečių kompozitorės Hannos Gavrilets „Choralas“ styginių orkestrui. Klausytojai turės galimybę išgirsti ir kitos ukrainiečių kompozitorės, Bohdanos Frolyak, opuso „Farewell To Light“ pasaulinę premjerą. Šio kūrinio solo partiją dainuos J. Gringytė. Koncerte taip pat gros solistas Jorge Marcet (fortepijonas, Ispanija). Kartu su pianistu KKO atliks XX a. pradžios ispanų kompozitoriaus Antonio José „Suite Ingenua“. Orkestras išpildys argentiniečių kompozitoriaus Gerardo Gardelin kūrinio „Metamorfoseando“ europinę premjerą.

Greta Ukrainos kūrėjų, festivalyje skambės ir lietuvių autorė. Bus  pristatytas Lietuvos nacionalinės premijos laureatės Žibuoklės Martinaitytės kūrinio „Sielunmaisema“ violončelei ir styginiams fragmentas. Ši kompozicija buvo specialiai sukurta violončelininkui M. Bačkui ir Klaipėdos kameriniam orkestrui, kurios premjerą atliko 2019 metais.

Antrajame koncerte scenoje su Klaipėdos kameriniu orkestru pasirodys su ispanų solistu Josu de Solaun (fortepijonas, Ispanija, JAV). Pianistas kartu su klaipėdiečių kolektyvu atliks Wolfgango Amadeus Mozarto Koncertą fortepijonui ir orkestrui Nr. 21, C-dur. O su soliste J. Gringyte orkestras interpretuos Ottorino Respighi kūrinį „Il Tramonto“. Dirigento A. Soriano sudarytoje programoje taip pat skambės Georges Bizet „Karmen siuita“ bei Edvardo Griego Siuita styginių orkestrui „Iš Holbergo laikų“.