Edukacija vyresnių klasių moksleiviams

Nuo baroko iki džiazo arba laikai nesikeičia

Klaipėdos kamerinio orkestro (meno vadovas Mindaugas Bačkus) tęstinis edukacinis projektas „Nuo Baroko iki Jazz’o arba Laikai nesikeičia“ skirtas jaunimo pasaulėžiūros plėtimui, sąmoningumo ir erudicijos siekimo skatinimui, asmenybės ugdymui ir lavinimui.
 
Projekto koncepcija. Muzikos istorijos faktų pateikimas kitu, netradiciniu, jaunimo sąmonei priimtinu rakursu. Muzikinė epocha ar kompozitorių gyvenimo istorijos pateikiamos nūdienos kontekste, akcentuojant faktą, kad žmogus visais laikais patiria tuos pačius išgyvenimus ir emocijas, jų poreikiai ir siekiai panašūs, kaip ir žmonių svajonės, kurių prigimtis išlieka ta pati. Išgyvenimai: meilė, nusivylimas, turto ir šlovės siekimas amžini ir nesenstantys žmonijos istorijos vedliai. „Jei sugriautume visų žmonių svajones ir iliuzijas, pasaulis prarastų savo formas ir spalvas, o mes amžiams liktume buki ir kvaili“ (Anatole France (Tikr. Anatolis Fransua Tibo. 1844–1924) – prancūzų rašytojas, Nobelio literatūros premijos laureatas (1921).
 
Apie ką svajojo ir kuo gyveno Antonio Vivaldi būdamas 18-os metų? Kas dėjosi jaunojo W. A. Mozarto galvoje, kai jam buvo 15-a? Koks skirtumas tarp nūdienos ir praeities komponavimo principų ir kokia buvo ir yra muzikos paskirtis? Kodėl kai kurių kompozitorių muzika (pvz., W. A. Mozarto ar J. S. Bacho) nesensta ir atgimsta vis naujomis formomis? Kur slypi muzikos amžinumo paslaptis?
 
Pateikimo priemonės. Žmogaus ir muzikos prigimtį, jos slėpinius, pasitelkdami vaizdinę medžiagą (vaizdo ir garso įrašus, skaidres), gyvą skambesį, muzikos, pokalbių ir diskusijų būdus, jaunajai kartai atskleis Klaipėdos kamerinis orkestras ir jo entuziastingas vedlys – violončelininkas Mindaugas Bačkus.
 
Projekto tikslai:

1. Plėtoti jaunimo kultūrinę edukaciją;
2. Skatinti novatoriškus mokymo ir mokymosi metodus kultūrinėje erdvėje;
3. Formuoti jaunimo iniciatyvumą, kūrybiškumą, mentalitetą, koncertinius įgūdžius;
4. Formuoti jaunimo dalyvavimo Lietuvos kultūriniame gyvenime įgūdžius;
5.Plėtoti KKS bendradarbiavimą su jaunimo ugdymo įstaigomis (Klaipėdos miesto gimnazijomis) edukacinėje veikloje.
 
I. Pirmoji edukacinio ciklo „Nuo Baroko iki Jazz’o arba Laikai nesikeičia“ dalis – „Antonio Vivaldi – raudonplaukis kunigas“. Antonio Vivaldi – kompozitorius ir šventikas viename asmenyje, teigdavęs, jog gali parašyti koncertą greičiau negu kas nors kitas suspėtų jį perrašyti į švarraštį. Tai buvo tiesa. Jis sukūrė arti tūkstančio koncertų, kurie iki šiol nėra visi suskaičiuoti ir kurių visų neįmanoma išgroti. Įdomu, ar šiandieną rastume žmogų, muziką kuriantį tokiu tempu?
 
Programa:

Ištraukos iš ANTONIO VIVALDI kūrinių:
Ciklo „Metų laikai“ smuikui solo ir orkestrui,
Koncerto dviems violončelėms g-moll
Koncerto 4 smuikams ir orkestrui F-dur
Koncerto styginiams D-dur, RV 121
Video medžiaga iš roko koncerto (A. Vivaldi muzika atliekama elektrinėmis gitaromis)

II. Antroji edukacinio ciklo „Nuo Baroko iki Jazz’o arba Laikai nesikeičia“ dalis – „Mitai ir tiesa apie Wolfgang Amadeus Mozart“. Nūdienoje sklando daug mitų ir teorijų apie garsųjį kompozitorių V. A. Mocartą. Kurie iš jų išties atskleidžia tiesą, o kurie tik iškreipia šią spalvingą asmenybę ir jos muzikos suvokimo pasaulį? Kas jis? Genijus, beprotis, vunderkindas, nepasotinamas meilės vergas, muzikos dievas, skolininkas ar amžinas vaikas? Kodėl kompozitorius mirė sulaukęs vos 35-erių? Ar V. A. Mocartas buvo turtingas? Taigi, kokių mitų Jūs esatę girdėję apie V. A. Mocartą? Klaipėdos kamerinis orkestras ir jos entuziastingas vedlys, orkestro tėtis – padės rasti atsakus į neįtikėčiausius ir vadovėliuose neaprašomus faktus.
 
Programa:

WOLFGANG AMADEUS MOZART Eine kleine nachtmusik K 525 I dalis
WOLFGANG AMADEUS MOZART Koncerto smuikui G-dur K 216 I dalis
LEOPOLD MOZART „Die Schlittenfahrt“ su žiūrovais
TEDDY BOR – MC MOZART'S Eine kleine bricht Moonlicht Nicht Musik
Video medžiaga. Olandų šiuolaikinio šokio kompozicija pagal W. A. Mozart muziką
 
INFORMACIJA APIE EDUKACINES PROGRAMAS:
 
Gidonė Vaitkuvienė, mob. +370 650 17 988, e. p. gidone.vaitkuviene@koncertusale.lt, Dovilė Kirdaitė, mob. + 370 678 38 901, e. p. dovile.kirdaite@koncertusale.lt.